2013. február 1., péntek

Aranyhoz, Friedman-hoz

Különös ez az egész, ami folyik manapság a piacon. Valami nagyon komoly pozizárás megy az euróban, nem hiszem, hogy más lenne a háttérben. Miért? Majdnem 3%-ot emelkedett az euró nagyjából 10 nap leforgása alatt.

Az azért elég komoly és elképzelhető, hogy ez a begyorsulás pont a trend kifulladásának első jele. A dollár gyengüléséhez szokták kötni az arany (és a commodity complex) mozgását, de most egyszerűen nem reagál rá. Konkrétan alig mozog valahová, inkább gyengélkedik.
Az én megközelítésem szerint a dollár gyengülésére/erősödésére tradelni az aranyat az egy elég durva félreismerés, de ez egy más téma. Inkább a világban elérhető reálkamat lehetőségéhez és mértékéhez kötném az aranyra vonatkozó keresleti viszonyokat. Mi is történik most? Egyre több globális szereplő számára válik reális kimenetellé a hosszú amcsi hozamok emelkedésének lehetősége. Ebben az esetben pedig relatív dollár erősödésre lehetne(?) készülnünk. Pont ezért nem megy már az arany úgy, ahogyan gondolnánk. A biztos menedék sztori csak a sajtónak valami konc, bullshit.

Másrészt ott van a Friedman-i monetarista iskola és az ő elmélete, miszerint M * V = P * Y. Ennek a komponensei foglalkoztatnak mostanában. Méghozzá azért, mert
- az M2 az USA-ban az elmúlt 5 évben mondjuk átlagosan +7.5%,
- a GDP - vagyis az Y - +2%,
- az infláció (P) szintén.
Akkor ezek szerint a V(elocity) - vagyis a forgási sebessége az M2 pénzkínálatnak - brutálisan csökkennie kellene. Hosszabb időhorizonton. De nem csökken.(?) Vagyis ez egy számomra eléggé empirikus változó a képletben (az oka talán az lehet a csökkenésnek a rövidtávú egyensúly elérése érdekében, hogy a jegybankban parkolnak a nagy lóvék és a bankok nem hiteleznek.)
De hosszútávon ennek ki kell egyenlítődnie, vagyis ki kell jönnie a kereskedelmi bankok jegybanki betéteinek a reálgazdaságba. Ezáltal pedig a forgási sebesség növekedésének kell bekövetkeznie, ami inflációt emelő hatással járhatna. A végén pedig M2 változatlansága mellett a V növekszik, ami tehát a másik oldalon a P emelkedését okozza majd. Röviden leegyszerűsítve. Szerintem.
Infláció jön, ami a nominál kibocsátás emelkedésével fog járni, ami a prosperitás üzenete mellett a hosszú hozamok emelkedését okozhatja. Na ezért nem fog emelkedni az arany ára az infláció ellenére. Mert akkor majd megint részvény kell a népnek és SE kötvény (max változó kamatozású), SE a menedékdevizabullshit arany.!   

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése